top of page

Старий Новий рік: традиції свята

Якщо зануритися в історію свята, то можна дізнатися, що раніше, до старого Нового року 14 січня відзначали Васильєв день, який згодом практично забули через нове свято. Але ось його традиції нікуди не поділися і тепер вважаються традиціями старого Нового року.

І ось, саме Васильєв день вважався святом "щедрого вечора", як кажуть зараз про старий Новий рік.

Вважається, що чим пишніше, гарніше і краще буде накритий ваш стіл, тим краще пройде наступний рік. Достатку, щастя і інших благ буде прямо пропорційно тому, що ви змогли покласти на свій стіл.

До речі, була ще одна дуже цікава традиція, яка з'явилася лише з приходом старого Нового року на місці дня Василя. Люди обов'язково роблять вареники з невеликими сюрпризами всередині - це може бути все, що завгодно і воно буде символізувати те, в чому вам пощастить в новому році. Наприклад, якщо це буде монетка, значить ви будете багато заробляти, якщо перець, значить у вас буде "жаркий" рік і так далі.

Кажуть, що саме завдяки цій традиції і з'явилось прислів'я "Як Новий рік зустрінеш, так його і проведеш". Саме тому люди і зараз намагаються накрити стіл максимально пишно й багато в це свято.

Але і крім цього, 13 січня народ завжди відзначав день Маланки. Це дуже важливе народне свято, головною традицією якого було щедрування (так-так, це зовсім не традиція старого Нового року) і водіння кози Маланки.

Все це виглядало наступним чином: компанія переодягнених хлопців з вечора і до самої ночі ходить по домівках і співає щедрівки господарям. А супроводжує їх, звичайно ж, коза Маланка.

Але на цьому все не закінчується, вже на наступний день хлопчики і молоді хлопці йдуть засівати. Роблять вони це спочатку у себе вдома, потім у родичів і хресних, а потім і у сусідів. Для цього хлопці наповнюють свої рукавички зерном і співають хвалебні пісні, бажаючи щастя, здоров'я і достатку в домі, в яких приходять.

Варто зазначити, що серед стародавніх українських звичаїв на Старий Новий рік варто виділити і сватання. Тільки 13 січня ті молоді хлопці, які раніше отримали від коханої дівчини "гарбуза", могли повторити спробу і знову послати в будинок дівчини сватів. Свататися на Маланки можна і вперше, адже вважається, що якщо погодитися на шлюб в Щедрий вечір, то і життя молодої пари буде щедрим і радісним.

Старий Новий рік: що не можна робити

Заборони - це дуже важлива частина будь-якого народного, або релігійного свята, тому про них потрібно пам'ятати завжди.

Почнемо з найголовніших:

  • Колядникам не можна дякувати грошима. Люди вірять, що разом з купюрою ви можете віддати благополуччя і щастя з дому.

  • Бути злопам'ятним і образливим теж заборонено, кажуть, що через це у вас може вийде не найкращий рік.

  • Ми вже говорили раніше, але повторимося - на старий Новий рік не можна давати гроші в борг.

  • Дуже поганою прикметою вважається рішення важливих питань, які пов'язані з фінансами. Навряд чи ви зможете прийняти правильне і вдале рішення в старий Новий рік.

  • Слово "тринадцять" кращі не вимовляти. Що через це може статися, люди не уточнять, але кажуть, що заборона досить важливий.

  • Так само не можна виносити сміття з хати. Разом з ним ви заберете і щастя.

Мабуть, це все найголовніші заборони в старий Новий рік. Тепер ви знаєте все найцікавіше про це свято і сподіваємося, що наша стаття була цікава для вас.

Обрані пости
Недавні пости
Архів
Пошук за тегами
Ми у соцмережах
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page